Wybór hostingu – ile odwiedzin (UU) to jest dużo ?

Czy UU przekładają się na wydajność hostingu ?

Bardzo często na różnych forach pojawiają się pytania o to, jaki hosting wybrać. Padają przy tym często określenia: mój portal ma odwiedzalność np. 10 tys./50 tys./100 tys./itd.  UU miesięcznie. Czy hosting X to udźwignie? UU to „unikalni użytkownicy”, czyli każdy realny użytkownik, który wchodzi na stronę internetową. Oczywiście UU oznacza „jednego” użytkownika – zatem liczony jest tylko raz, ale wywołuje strony i podstrony wielokrotnie (i na tym na pewno zależy właścicielowi strony). Ten unikalny użytkownik wywołuje wiele stron i wczytuje wiele obrazków na danej stronie. Zatem przełożenie z UU na realne obciążenie serwera jest najczęściej zależne od liczby treści na stronie, które zaciekawią użytkownika oraz od tego jak są one prezentowane. W przypadku treści sprawa zależy od specyfiki portalu, a w przypadku prezentacji używa się określenia „optymalizacja strony„. Pod pojęciem lepszej lub gorszej optymalizacji strony określa najczęściej jak bardzo pojedyncze wywołanie strony obciąża serwer oraz czy wiele wywołań strony powoduje gwałtowne zwiększenie użycia zasobów (może być użyta np. jakaś forma cache lub współdzielenie bibliotek). Warto również przeczytać co w kontekście szybkości strony mówi parametr TTFB.

Limity na hostingu współdzielonym

Dawno temu (no dobrze, może wcale nie tak dawno – zaledwie ok 15 lat temu) gdy hosting raczkował, było wiele serwerów, które nie stosowały limitów na kontach użytkowników. Na pierwszy rzut oka brzmi to świetnie – mogę zająć tyle pamięci RAM i procesora, ile potrzebuje moja strona. Ale na każdym serwerze hostingowym jest zwykle kilkaset kont hostingowych. Co się zatem stanie, kiedy znajdzie się na takim serwerze kilka stron, które mają naprawdę dużo odwiedzin lub są źle zoptymalizowane? Wtedy taka strona zajmie zasoby serwera i ostatecznie kilkaset stron zupełnie innych klientów będzie miało problemy z poprawnym działaniem.

Zatem zasoby na hostingu współdzielonym powinny być limitowane. Ale istnieją ważne wytyczne limitowania:

 1. limity powinny być tak dobrane, żeby można było swobodnie uruchamiać strony internetowe na jakimś przyjętym i znanym poziomie,
 2. limity powinny być jawnie podane  – klient ma wiedzieć jakimi zasobami dysponuje,
 3. bieżące użycie limitów powinno być możliwe do zweryfikowania w każdej chwili przez klienta.

W tych trzech przypadkach hosting będzie uczciwy a strony zwykle będą się wyświetlały poprawnie.

Przykłady wykorzystania limitów na hostingu

Przeanalizujemy przypadek jednej ze stron na hostingu Smarthost.pl. W pakiecie hostingowym premium-ssd-www limity są następujące:

 • pamięć RAM: 1 GB
 • procesor: 1 rdzeń procesora
 • liczba procesów: 20

Znajomość tych trzech limitów najczęściej wystarczy do tego, żeby określić, jak nasza strona się zachowa na hostingu.

Przykład: istnieje strona nieoficjalna pewnego polskiego miasta średniej wielkości. Pakiet hostingowy: premium-ssd-www (zasoby na koncie: 1 GB RAM, 1 rdzeń procesora, 20 procesów).

O ile procesor i pamięć, to są parametry jasne, to często pojawia się pytanie – czy przy limicie 20 procesów na koncie, można mieć tylko 20 odwiedzających na raz? Czy limit 20 procesów to zatem dużo czy mało. Odpowiedź na to pytanie zależy to w dużej mierze od optymalizacji strony www – im lepiej jest to zrobione, tym zapytania o treść strony internetowej wykonują się szybciej i można obsłużyć więcej żądań (czyli w efekcie UU).

W każdym cPanelu każdy z klientów hostingu Smarthost.pl może sprawdzić aktualnie obciążenie swojego konta hostingowego:

Nasz klient – ze wspomnianego wyżej portalu miejskiego – ma stronę zbudowaną na systemie WordPress. Jest dobrze zoptymalizowana. Klient zgłosił się do naszego działu wsparcia w momencie, gdy zauważył, że obciążenie procesora wynosiło 99%, zajętość pamięci wynosiła 98%,  liczba procesów wynosiła 18. Sama strona działała, ale chwilami wolniej się ładowała.

Nasz klient wkleił nam widok z Google Analytics pokazujący liczbę jednoczesnych użytkowników online:

Klient poprosił nas o reakcję – wstawił na Facebooku ważny post i zależało mu na tym, żeby strona odpowiadała szybko i stabilnie. Zmieniliśmy na prośbę klienta pakiet (mamy możliwość wykonać taką zmianę „od ręki”) – z premium-ssd-www na pakiet elastic-ssd-20.

Stare parametry (premium-ssd-www):

 • pamięć: 1GB
 • procesor: 1 rdzeń
 • liczba procesów: 20

Nowe parametry (elastic-ssd-20):

 • pamięć: 2 GB
 • procesor: 1 rdzeń
 • liczba procesów: 32

Strona klienta działała poprawnie – choć zmieniła się głównie ilość pamięci RAM (liczba procesów używanych przez stronę wynosiła nadal ok 18-19 pomimo wyższego dostępnego limitu).

Przełożenie użycia pamięci na transfer miesięczny

W panelu zarządzania hostingiem (cPanel) można obserwować wykorzystywaną przepustowość łącza w ujęciu 24 godzinnym, tygodniowym lub miesięcznym. Dla badanej strony generowana przepustowość w przedziale tygodniowym wygląda następująco:

Sumarycznie w ciągu miesiąca strona klienta osiąga transfer w wahający się zależnie od miesiąca: 70-130 GB miesięcznie.

Przełożenie użycia pamięci na liczbę UU

Na jaką wartość przekładają się opisywane wyżej parametry ? Obciążenie dużej liczby odwiedzających online (wg Google Analytics) nie utrzymuje się zwykle stale, przez całą dobę. Widać to wyraźnie na wykresie przepustowości – w tym konkretnym przypadku zwiększone obciążenie jest zwykle do południa. Ten konkrety portal ma odwiedziny 40-70 tys UU w miesiącu, co przekłada się na liczbę wywołań strony w przedziale: 800 tys. – 1,3 miliona.

Tak może działać dobrze zoptymalizowana strona na WordPressie na sprawnie działającym koncie współdzielonym premium-ssd-www w cenie 149 zł netto rocznie.

Czy moja strona będzie również dobrze działać ?

Uprzedzając pytanie: „czy moja strona również będzie tak samo działać ?”, odpowiadam całkiem uczciwie: „nie mam pojęcia”. Każda strona internetowa jest inna, ma inną zawartość, odwiedzana jest w różnych cyklach godzinowych i miesięcznych i co najważniejsze: jest w różny sposób zoptymalizowana. Jak poprawnie zoptymalizować stronę ? To już temat ma inną opowieść 🙂 Niemniej, powyższą analizę można przyjąć za pewien punkt odniesienia w zakresie zachowania się strony www na hostingu.

Zachęcamy do samodzielnego przetestowania
wydajności hostingu premium-ssd-www

Migracja do nas jest bezpłatna, wykonujemy ją sprawnie i szybko, bez znaczącej przerwy w działaniu strony (więcej informacji o migracji hostingu na tej stronie)

Wojciech Babicz
Latest posts by Wojciech Babicz (see all)