Hosting dla Prestashop – ile UU można obsłużyć ?

Wiele osób szukając hostingu dla Prestashop zastanawia się, ilu unikalnych użytkowników (UU) może obsłużyć hosting współdzielony. Oczywiście zależy to od obu stron: dobrego i wydajnego hostingu oraz dobrej optymalizacji sklepu. Obie te połączone rzeczy sprawią, że można osiągnąć efekt jaki opisujemy poniżej. Informacja jest niesponsorowana, tj. wszystko, co opisujemy poniżej jest prawdą a cała sytuacja nie była przez nas inspirowana – artykuł powstał tylko dlatego, ze klient wysłał nam podsumowanie efektów swojej kampanii reklamowej.

Przygotowania do dużej kampanii reklamowej dla sklepu PrestaShop

Jakiś czas temu, jeden z naszych Klientów zgłosił nam, że przygotowuje się do większej kampanii reklamowej i planuje w najbliższym czasie mieć nieco zwiększony ruch na stronie. Klient przygotował się do tego w ten sposób, że poprosił nas o dokupienie do standardowego pakietu hostingowego 3 dodatkowych rdzeni procesora oraz 20 dodatkowych procesów serwerowych. Klient ma w pakiecie (premium-ssd-www):

  • 1 rdzeń procesora
  • 20 procesów systemowych na koncie hostingowym

po rozbudowie pakietu miał:

  • 4 rdzenie procesora
  • 40 procesów systemowych na koncie hostingowym

Po zmianie w pakiecie długo nic się nie działo …

Efekty dużej kampanii reklamowej – wydajność hostingu i PrestaShop

Nie monitorowaliśmy tego co robi Klient. Bo przecież nie przeglądamy, co Klienci robią na swoich kontach hostingowych. Nie zauważyliśmy też żadnych anomalii w działaniu serwera.

Aż tu nagle, pewnego dnia, pewnie około 2 miesiące po wcześniejszych zmianach na koncie hostingowym, dostaliśmy od Klienta e-maila o treści:

W ramach ciekawostki przesyłam statystyki jak Państwa serwery poradziły sobie z ruchem na stronie. Pamiętam że byliście Państwo zainteresowani tym, jaki ruch ostatecznie uda się wytrzymać.

Klient wysłał nam screen z Google Analytics z liczbą aktywnych osób online na stronie.

Co prawda Klient napisał jeszcze: „Tutaj największy ruch online jaki udało mi się wychwycić na screen, ale widziałem, że dochodziło do 900”

Jakiego systemu Klient używa ? Przy ponad 828 użytkowników jednocześnie na stronie (a Google Analytics jednak pokazuje to dość wiarygodnie) początkowo sądziliśmy, że Klient ma raczej statyczną stronę internetową. Okazuje się, że byliśmy w błędzie, bo klient napisał na końcu e-maila:

„Dla ciekawostki jeszcze powiem, że całość działa na PrestaShop 1.7 w oparciu o php 7.1

Dobrze zoptymalizowany PrestaShop i dobry serwer

Wiemy, że w Smarthost.pl mamy niezłe serwery, ale jednak takie liczby osób online na stronie naprawdę robią wrażenie – szczególnie, że to jednak sklep PrestaShop, czyli strona zawierająca dużo dynamicznych treści, bo w sklepach nie wszystko da się zcachować.

Strona klienta to sklep z branży kosmetycznej.

Nie wiemy dokładnie jakie optymalizacje PrestaShop zastosował Klient. Ale pokazał, że na hostingu współdzielonym na pakiecie premium-ssd-www w cenie 149 zł netto rocznie – PrestaShop potrafi sprawnie działać. A gdyby to był pakiet oparty na LiteSpeed z Redisem ? Ale takie testy do zrobienia zostawimy już naszym Klientom 😉

Sprawdź wydajność hostingu dla PrestaShop
– załóż bezpłatnie konto na 14 dni testów.

Pamiętaj, że migrację strony do nas wykonujemy bezpłatnie.

Wojciech Babicz
Latest posts by Wojciech Babicz (see all)

Dodaj komentarz