Warto dbać o używanie aktualnej wersji PHP

Technologie programowania cały czas się zmieniają. Strony internetowe naszych Klientów pisane są praktycznie w 100% w języku PHP. PHP to bardzo dynamicznie rozwijający się język programowania.

W ostatnim czasie jego rozwój znacznie przyspieszył. Nowe wersje PHP są wydawane przez ich twórców praktycznie co roku. Ale też stare wersje PHP są porzucane i dalej nierozwijane.

Zwykle przez jakiś czas stare wersje PHP mają jeszcze wsparcie i w przypadku pojawienia się w nich krytycznych błędów i luk w bezpieczeństwie są one „łatane”.

Ale ostatnio okres wsparcia starych wersji PHP też uległ skróceniu. Niestety skrócony czas wsparcia oznacza pewnie niedogodności dla właścicieli stron. Bo wersje PHP trzeba aktualizować, a co za tym idzie, często konieczna jest modyfikacja lub przebudowa kodu strony www.

Nieaktualna wersja PHP – podatność na włamania na stronę www

Proszę zwrócić uwagę na wersję PHP na jakiej działa Państwa strona internetowa. Jest to ważne, bo jeżeli Państwa strona działa na wersji, która nie ma już żadnego wsparcia w zakresie wydania poprawek bezpieczeństwa, to w momencie, gdy ktoś odkryje w tej wersji PHP jakąś lukę – Państwa strona nagle może stać się narażona na włamanie. Takie włamanie może czasami wiązać się z naruszeniem danych osobowych (RODO) jeżeli na Państwa stronie takie dane są przechowywane (np. w bazie danych).

Szczególne znaczenie bezpieczeństwa będzie to miało znaczenie w przypadku sklepów internetowych. W razie potrzeb warto zapytać dostawcę oprogramowania, czy można bezpiecznie podnieść wersję PHP na serwerze, aby sklep internetowy działał sprawnie i bezpiecznie.

Listopad 2020 – koniec wsparcia dla PHP 7.2

Aktualnie, z końcem listopada 2020 zakończone zostało wsparcie dla poprawek bezpieczeństwa dla wersji PHP 7.2. Ostatnią wydaną wersją była wersja 7.2.34 i żadne poprawki już nie będą wydawane.

Wersje PHP ze pełnym wsparciem bezpieczeństwa

Aktualnie zatem istnieje jedynie wsparcie dla wersji PHP: 7.3, 7.4, 8.0
Twórcy PHP podają dokładne terminy, do kiedy konkretna wersja PHP będzie wspierana. Dane są na stronie: https://www.php.net/supported-versions.php

Każda z aktualnych wersji jest zainstalowana na naszych serwerach.

Zmiana wersji PHP w cPanel

Wersje PHP można zmienić samodzielnie w panelu administracyjnym cPanel. Wersje PHP można ustawić indywidualnie dla każdej z własnych domen.

W tym celu można przejść do Panelu administracyjnego cPanel do zakładki „Menedżer wielu wersji języka PHP”.

Następnie w wyświetlonym panelu można zaznaczyć domenę bądź poddomenę dla której ma być zmieniona wersja PHP, można wybrać z rozwijanego menu wybraną wersję PHP, a następnie kliknąć „Zastosuj”.

Na naszych serwerach wersja PHP może być ustawiona indywidualnie dla każdej domeny, zatem możemy dla każdej z nich ustawić inną wersję PHP. U niektórych dostawców hostingowych można jedynie zmienić wersję PHP dla całego konta hostingowego.

Dostosowanie strony www do nowych wersji PHP

Należy pamiętać, że strona internetowa, dla której jest zmieniana wersja PHP musi poprawnie obsługiwać tą wersję PHP. W przypadku popularnych systemów jak WordPress zwykle aktualizując system do najnowszej wersji od razu obsługuje on najnowsze wersje PHP. Warto jednak upewnić się, czy motywy i pluginy obsługują nowsze wersje PHP – można zapytać o to ich twórców.

Oczywiście zawsze można „spróbować” zmienić wersję PHP dla konkretnej domeny i sprawdzić, czy wszystko działa. Jeżeli coś nie działa – można wygodnie, jednym kliknięciem, wrócić do poprzedniej wersji. Wtedy należy skontaktować się z firmą, która wykonywała stronę – żeby zapytać, co należy zrobić, żeby strona była bezpieczna i obsługiwała wyższe wersje PHP.

Proszę zwrócić uwagę na wersję PHP jaką Państwo używacie – ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo Państwa strony lub sklepu internetowego.

Nowe wersje PHP są szybsze

Warto też pamiętać, że każda nowsza wersja PHP jest nieco szybsza niż poprzednie, zatem w prosty sposób można czasem przyspieszyć swoją stronę.

O szybkości wersji PHP pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu:

Latest posts by Wojciech Babicz (see all)