Instalacja WordPress z paczki – krok po kroku

Pobranie instalacji WordPressa

Aby zainstalować WordPressa na naszej stronie należy najpierw pobrać go z oficjalnej polskiej strony poprzez kliknięcie na przycisk „Pobierz WordPressa”.

Umieszczenie plików WordPress na serwerze

Zakładamy, że posiadasz już wykupiony hosting z panelem zarządzania cPanel.

Jeśli stoisz przed wyborem hostingu sprawdzonego w działaniu, porównaj nasze pakiety.
Wszystkie  opisy  z niniejszego poradnika powstały w  oparciu o hosting Smarthost.pl

Po pobraniu pliku należy wejść do panelu cPanel wchodząc na adres internetowy: www.domena-klienta.pl/cpanel, gdzie ”domena-klienta” zastępujemy adresem naszej domeny. Po zalogowaniu się do cPanel klikamy w przycisk „Menadżer plików”.

Po załadowaniu menadżera plików klikamy w przycisk „Przekaż”.

Następnie klikamy w przycisk „Select File” i w nowo otwartym oknie przechodzimy do folderu na komputerze, który zawiera nasz pobrany plik WordPress. Wybieramy ten plik (spakowany – ciągle posiadający format .zip) i zatwierdzamy, aby umieścić na serwerze.

Innym sposobem jest kliknięcie i przytrzymanie lewego przycisku myszy na pliku znajdującym się na naszym komputerze, a następnie przeciągnięcie pliku do okna przeglądarki w pole „Drop files here to start uploading”.

Po umieszczeniu pliku na serwerze klikamy w przycisk „Załaduj ponownie” (pole 1), aby odświeżyć widok naszych plików. Klikamy jeden raz na pliku „wordpress” (zaznaczony na niebiesko), a następnie w przycisk „Wyodrębnij” (pole 2), by wypakować go na serwerze.

W nowo otwartym oknie wpisujemy „/public_html” (pole 3 – wpisujemy bez cudzysłowu). Jest to folder na naszym serwerze zawierający pliki, które wczytywane są po wejściu na naszą stronę internetową.

Klikamy w przycisk „Extract Files(s)” (pole 4), aby rozpocząć wypakowywanie.

Po wypakowaniu plików klikamy w przycisk „Close”.

Połączenie WordPress z bazą danych

Po przygotowaniu plików na serwerze możemy rozpocząć instalację WordPress.

Wpisujemy w przeglądarce internetowej adres naszej strony np. www.domena-klienta.pl.

Po wpisaniu adresu, jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, powinniśmy zobaczyć ekran informujący nas o konieczności ustawienia dostępu do bazy danych, na którym należy kliknąć w przycisk „Zaczynajmy”.

Na kolejnym ekranie należy uzupełnić informacje o naszej bazie danych (poradnik „Jak założyć nową bazę danych w mySQL„).

W polu „Nazwa bazy danych” (pole 1) wpisujemy nazwę bazy danych, która była przez nas utworzona np. „domenakl_bazaklienta”.

W polu „Nazwa użytkownika” (pole 2) wpisujemy nazwę użytkownika bazy danych, który jest przypisany do naszej bazy danych, np. „domenakl_klient”.

W polu „Hasło” (pole 3) wpisujemy hasło użytkownika bazy danych.

Po uzupełnieniu niezbędnych danych klikamy w przycisk „Wyślij” (pole 4).

Instalacja WordPress

Po zakończeniu konfiguracji dostępu do bazy danych przywita nas ekran powitalny instalacji WordPress, na którym musimy podać wszystkie niezbędne dane do konfiguracji.

W polu „Tytuł witryny” (pole 1) wpisujemy tytuł naszej strony WordPress.

W polu „Nazwa użytkownika” (pole 2) wpisujemy nazwę użytkownika zarządzającego naszą witryną WordPress.

W polu „Hasło” (pole 3) wpisujemy hasło dla użytkownika zarządzającego witryną – możemy wykorzystać wygenerowane hasło lub możemy podać własne.

W polu „Twój email” (pole 4) wpisujemy nasz adres email – może to być email zewnętrzny (np. nasz email w serwisie gmail.com) lub email założony na naszym serwerze (poradnik „Jak założyć konto e-mail w cPanel„)

Po uzupełnieniu powyższych danych klikamy w przycisk „Zainstaluj WordPressa” (pole 5).

Po zakończeniu instalacji powinniśmy zobaczyć ekran informujący nas o powodzeniu instalacji.

Od teraz nasza strona WordPress dostępna jest dla wszystkich użytkowników internetu pod adresem naszej strony. Klikamy w przycisk „Zaloguj się”.

Logowanie do panelu administracyjnego WordPress

Zostaniemy przeniesieni na ekran logowania użytkownika WordPress (jeżeli będziemy chcieli później wejść na ekran logowania, należy w przeglądarce wpisać adres naszej strony i dopisac „/wp-login.php” jak np. www.domena-klienta.pl/wp-login.php).

Na ekranie logowania wpisujemy nazwę naszego użytkownika (pole 1) oraz hasło (pole 2), które podaliśmy na ekranie powitalnym instalacji WordPress. Następnie zaznaczamy przycisk „Zaloguj” (pole 3).

Po zalogowaniu wyświetli się panel administracyjny WordPress, w którym możemy zacząć budowanie naszej strony.

Załóż bezpłatne konto testowe na serwerze Smarthost.pl i sprawdź jak działa poprawnie zainstalowany WordPress.

Artur

Dodaj komentarz