Infekcja strony – pierwsze kroki naprawcze

Czasem gdy strona nie jest aktualizowana lub korzysta się z nieaktualizowanych wtyczek może nastąpić niespodziewane zainfekowanie strony poprzez lukę w którymś z modułów i wstrzyknięcie złośliwego kodu do plików strony. Strona z wstrzykniętym kodem najczęściej powoduje przekierowanie wchodzącego na nią użytkownika na nieznaną i często niebezpieczną stronę, przykład adresu takowej strony załączamy poniżej.

Co zrobić w przypadku wykrycia infekcji?

Zmiana haseł dostępowych

Na początek zalecamy profilaktyczną zmianę haseł do:
-Panelu abonenta
-Cpanel
-Wszystkich kont ftp

Backup

W Smarthost klienci mają do dyspozycji backup z ostatnich 7 dni zatem jeśli infekcja wystąpiła stosunkowo niedawno ( mniej niż 7 dni temu) to na początku polecamy przywrócić kopię zapasową która najprawdopodobniej będzie zawierała pliki oraz bazę danych które nie uległy jeszcze infekcji. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić kiedy dokładnie nastąpiła infekcja to również można spróbować przywrócić backup, ponieważ istnieje szansa, że infekcja wystąpiła niedawno. Poniżej link do poradników przywracania kopii zapasowej w zalezności od wersji oprogramowania jetbackup:

Jak przywrócić kopię zapasową (backup) swoich danych w JetBackup 4?

Jak przywrócić kopię zapasową (backup) swoich danych w JetBackup 5?

Kontakt z firmami zajmującymi się odwirusowywaniem stron

W przypadku późnego wykrycia infekcji i posiadania jedynie zainfekowanych plików w backupie konieczny będzie kontakt ze specjalistami zajmującymi się odwirusowaywaniem stron internetowych. Specjaliści powinni oczyścić stronę która po tych działaniach ponownie wróci do pełnej funkcjonalności. W takich sytuacjach polecamy naszych partnerów którzy specjalizują się również w tego typu operacjach: Nasi partnerzy.

Jak dbać o stronę aby ograniczyć ryzyko infekcji?

Pomocnym narzędziem oferowanym przez Smarthost na każdym koncie hostingowym, jest system wykrywający nieaktualne wersje komponentów używanych na stronie oraz informowanie o tym klientów w postaci komunikatu przedstawionego poniżej:

Tego typu powiadomienie pomaga w utrzymaniu aktualnych wersji komponentów swojej strony internetowej, przypomina o aktualizacji i zachęca do jej wykonania. Aktualizacje pozwalają w znacznym stopniu uniknąć prób infekcji strony internetowej.

Tomasz

Dodaj komentarz