LiteSpeed czy Apache, co wybrać dla swojej strony?

Wielu użytkowników zadaje sobie pytanie- wybierać serwery oparte o Apache czy LiteSpeed? Postaram się pomóc osobom mającym wątpliwości.

Obecnie większość serwerów stron internetowych działa na systemie Apache, jednak coraz większą popularność zdobywają serwery zarządzane przez komercyjne oprogramowanie LiteSpeed. Klienci dla których główną miarą serwisu jest wydajność powinno zainteresować się takim właśnie rozwiązaniem, gdyż może okazać się ono dużo bardziej wydajne niż serwer oparty o Apache.

Co powinno skłonić klienta do wybrania serwera opartego o LiteSpeed?

Użytkownicy mający bardzo rozbudowane strony oparte o popularne CMS- WordPress, Joomla czy Drupal używają do ich tworzenia wielu wtyczek oraz obrazów. Wszystkie te „dodatki” powodują, że strona może być ociężała i zasobożerna.

Dla rozbudowanych stron dużym problemem z wydajnością może okazać się obszerny plik .htaccess, który na serwerach Apache bezpośrednio wpływa na wydajność strony, gdyż za każdym razem musi zostać wczytany i przetworzony. W serwerze LiteSpeed wczytywanie pliku .htaccess jest rozwiązane inaczej – poprzez użycie .htaccess caching plik .htaccess nie wpływa negatywnie na wydajność strony.

Inną rzeczą mogącą wpłynąć na wydajność strony jest używanie SSL acceleration, co wpływa bezpośrednio na szybkość wczytywania strony HTTPS, która może być wczytana nawet 3x szybciej niż na serwerze Apache.

API Serwera LiteSpeed wczytuje dynamiczną treść aplikacji webowych zdecydowanie szybciej od innych API co powoduje, że PHP, Ruby i Python działa do 50% szybciej niż na Apache.

Architektura Litespeed pozwala również obsługiwać statyczne zapytania o wiele szybciej niż Apache przy wysokim obciążeniu stron – przyrost wydajności może być nawet 10-krotny.

Na pewno wielu użytkowników może pytać o kompatybilność z używanymi przez nich obecnie modułami Apache, w tej kwestii LiteSpeed jest kompatybilnym ze wszystkimi podstawowymi modułami takimi jak np. mod_rewrite, mod_security, mod_include oraz mod_cache.

Podsumowując, chcąc wybrać serwer dla dużych stron które notują wiele odwiedzin LiteSpeed będzie zdecydowanie lepszym wyborem ze względu na wydajność przetwarzania elementów wykorzystywanych na stronie i kompatybilność z modułami tworzonymi dla Apache.

Jeśli natomiast strona www jest niezbyt często odwiedzana, a do tego jest stroną prostą nie warto inwestować dodatkowych środków w hostingi oparte o LiteSpeed, gdyż strony bardzo często nie wykorzystają możliwości które oferuje Litespeed.

Dane dotyczące wydajności pochodzą z oficjalnej strony www.litespeedtech.com.

Inne artykuły o Litespeed i Redis:
Czy Litespeed jest szybszy od Apache?
Dlaczego Redis jest lepszy od Memcached?
Jak aktywować Redisa na serwerze Smarthost?

Artur

Dodaj komentarz