Domena i hosting u różnych dostawców czy u jednego?

Domena jest to unikalny adres internetowy dzięki któremu usługi takie jak poczta,strona WWW mogą być dostępne w sieci. Nazwa domeny jest unikalna i może występować tylko raz na każdym typie domeny (np. .com, .pl, .eu …) i odwołuje się do konkretnego miejsca w internecie. Domena jest tylko nazwą dzięki której jesteśmy w stanie odszukać witrynę w otchłani internetu.

Serwer jest to przestrzeń przeznaczona do przechowywania plików. Każda domena wskazuje na serwer (właściwie na pliki na serwerze) aby wyświetlić stronę www pod odpowiednim adresem (domeną). Na serwerze przechowywane są wszystkie pliki, z których korzysta strona oraz na tej samej przestrzeni dyskowej na serwerze można posiadać także własne skrzynki e-mail np. buro@domena-klienta.pl itp.

Domena i hosting u jednego dostawcy

To najczęstszy przypadek – kupując nowy serwer i domenę zwykle kupujemy je u jednego dostawcy, nawet nie zastanawiają się, ze może być inaczej.

Zalety takiego rozwiązania:

  • Brak konieczności zmiany serwerów DNS (domyślnie są ustawiane DNSy dostawcy)
  • Opłata za hosting i domenę w jednym miejscu
  • Brak konieczności wykonywania specjalnych czynności przez użytkownika (ogranicza się to do dadania domeny w cPanelu oraz wgrania plików)

 

Domena u dostawcy-1 oraz hosting u dostawcy-2

Takie rozwiązanie, choć możliwe, jest już troszkę bardziej skomplikowane (choć bez przesady). Domena jest zarejestrowana w jednej firmie (u dostawcy-1), ale strony znajdują się w drugiej firmie hostingowej (u dostawcy-2)

Wady takiego rozwiązania:

  • Konieczność samodzielnej zmiany rekordów DNS w panelu dostawcy-1 na adresy serwerów DNS dostawcy-2
  • Opłata za domenę u dostawcy-1, opłata za hosting u dostawcy-2.
    To na pierwszy rzut oka nie wygląda źle, ale ponieważ domenę i hosting opłaca się zwykle raz w roku, to czasem po roku w firmie nikt nie pamięta, gdzie co było zarejestrowana (to przypadek wzięty z życia – od naszych klientów).

Gdzie zatem lepiej mieć domenę i hosting: osobno czy razem?

 Analizując powyższe podpunkty zwykle można dojść do wniosku, że lepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie wszystkiego (hosting i domen) u jednego dostawcy. Jest to rozwiązanie zarówno bezpieczne, jak i wygodne. Dzięki posiadaniu usług w jednym miejscu nie zapomnimy także o opłaceniu hostingu czy też domeny.

Jak zarządzać delegacją domeny ?

Każdą domeną można zarządzać zmieniając jej rekordy (strefę DNS) dzięki czemu domena i serwer mogą być wykupione u innych dostawców. Poniżej informacja jak wyglądają serwery DNS Smarthost.

Więcej informacji o DNS znajduje się w artykule DNS – informacje w pigułce

Transfer domeny do innego dostawcy

Oczywiście posiadając domenę u jakiegoś dostawcy można w każdej chwili wykonać transfer do innego operatora (np. do smarthost.pl). Dzięki temu można posiadać wszystkie usługi u jednego dostawcy oraz opłacać je w jednym miejscu.

Aby dokonać transferu domeny trzeba skontaktować się z obecnym dostawcą aby wydał kod auth-info. Każdy dostawca ma inną procedurę wydawania kodu, ale ma obowiązek go wydać po spełnieniu jego wymagań. Zwykle procedura wydania kodów auth-info jest podana na stronie internetowej danego operatora – czasem wystarczy wysłać e-maila, czasem można odczytać kod w panelu, a czasem trzeba nawet wysłać wniosek listem tradycyjnym.
W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu – podpowiemy jaka procedura obowiązuje u aktualnego operatora domeny.

Wydanie kodu zazwyczaj trwa ok 7 dni.

Transfer domen .pl jest bezpłatny.

Przenosząc domenę między rejestratorami nie traci się już opłaconego okresu ważności domeny.

Posiadając kod auth-info można wykonać transfer poprzez kontakt z docelowym dostawcą, niektórzy posiadają formularz specjalnie stworzony do tego celu dzięki czemu procedurę można wykonać samemu. Cała procedura jest dość prosta i każdy powinien sobie poradzić.

Czas transferu domeny zależy od jej typu – dla domen .pl transfer jest natychmiastowy po zatwierdzeniu linka w e-mailu z głównego rejestru domen. Dla domen .com transfer trwa do 7 dni. Przed transferem domen warto sprawdzić jaka jest procedura transferu danego rodzaju domeny.

 

Transfer domeny do smarthost

Tomasz

Dodaj komentarz