Tworzenie strony www krok po kroku

Chcesz stworzyć szybko i skutecznie własną stronę internetową? Jest na to przynajmniej kilka sposobów! My szczegółowo opowiemy Ci o tym najczęściej wybieranym. Jest prosty, szybki i niezwykle skuteczny. Zaczynajmy!

Wybór nazwy strony

Jeśli posiadasz idealną nazwę dla swojej strony możesz pominąć ten krok.

Nazwa strony (domena) będzie nieodłącznie związana z Twoją witryną www. To po jej wpisaniu użytkownikom wyświetli się zrobiona przez Ciebie strona. Jest kilka istotnych kwestii, o których warto pomyśleć w trakcie wybierania najlepszej nazwy.

Łatwo zapamiętywalna nazwa

Prawdopodobnie nie wiesz w jakich sytuacjach potencjalni klienci zobaczą lub usłyszą nazwę Twojej strony. Być może będzie to mijany baner w trakcie jazdy samochodem, a może przerwa na reklamę podczas słuchanej audycji radiowej. Bez względu na sytuację, łatwo zapamiętywalna nazwa może Ci tylko pomóc. Chyba nie chcesz sytuacji, w której ktoś chciałby zapoznać się z Twoją ofertą, ale po prostu zapomniał jej nazwy…

Krótka nazwa

W pewien sposób łączy się z pierwszą wskazówką. Krótka nazwa umożliwi jej łatwiejsze zapamiętanie, ale także pozwoli na szybsze znalezienie Twojej strony internetowej w sieci. Krótka nazwa to również mniejsze szanse na literówkę w trakcie wpisywania adresu.

Brak liczb, znaków specjalnych, myślników, polskich liter

Wyobraź sobie nazwę, która zawiera specjalne znaki i liczby. Aby w precyzyjny sposób wyjaśnić komuś jak trafić na Twoją stronę będziesz musiał za każdym razem tłumaczyć w jaki sposób zapisać Twój adres. Dlatego postaraj się unikać wszystkich znaków, które mogą skomplikować jego jednoznaczne zrozumienie.

Słowo kluczowe w nazwie

Jeśli myślisz o pozycjonowaniu swojej strony www (zwiększaniu jej widoczności w Google) to postaraj się umieścić interesujące Cię, zazwyczaj najważniejsze słowo kluczowe w jej nazwie. Dzięki temu będziesz mieć większe szanse na jej wypozycjonowanie.

Rozszerzenie .pl lub .com

Nie jest to sztywna zasada, ale w wielu przypadkach taka końcówka będzie najlepszym wyborem. Użytkownicy szukający Twojej strony najprawdopodobniej w pierwszej kolejności będą mieli na myśli końcówkę .pl lub .com. Jeśli Twój biznes/strona jest lokalna/ogólnopolska postaraj się znaleźć końcówkę .pl, jeśli międzynarodowa końcówka .com może być jak najbardziej dobrym pomysłem.

Jeśli wymyśliłeś idealną nazwę dla swojej strony sprawdź jej dostępność.

Wybór właściwego hostingu

Aby Twoja strona internetowa była cały czas dostępna w sieci potrzebujesz odpowiedniego serwera, na którym będzie się znajdował kod strony oraz wszystkie niezbędne pliki. To na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę to:

Szybkość dysków

Podobnie jak w przypadku dysku twardego na komputerze, tak i w ofertach hostingowych mamy do dyspozycji dyski HDD oraz SSD. Dzięki tym drugim Twoja strona www będzie działała szybciej, co na pewno pozytywnie wpłynie na jej odbiór zarówno przez użytkowników jak i przez roboty Google.

Powierzchnia serwera

Wybierając właściwą ofertę sprawdź jaką powierzchnię dysku udostępni Ci firma hostingowa. Niestety nie ma złotej recepty na to jak duży powinien być serwer – wszystko zależy od tego jak duża będzie Twoja strona. Jeśli myślisz o statycznej stronie z kilkoma podstronami i blogiem to na początek ta oferta 5 GB: https://www.smarthost.pl/pakiet/1123/premium-ssd-mini  będzie w sam raz.

Warunki instalacji certyfikatu SSL

Certyfikat SSL zabezpiecza Twoją stronę przed oszustami i pozytywnie wpływa na jej ocenę przez wyszukiwarkę. Instalacja certyfikatu jest możliwa w zasadzie na każdym serwerze, ale na różnych warunkach. Część firm powie Ci, że musisz wykupić dodatkowy, prywatny adres IP, inni zaoferują certyfikat za kilkadziesiąt/kilkaset złotych. Nieliczni, w tym my, posiadamy ofertę bezpłatnego certyfikatu SSL!

Instalacja WordPressa

Kolejnym etapem tworzenia wymarzonej strony internetowej jest instalacja WordPressa. Sprawdź instrukcję krok po kroku, razem ze screenami, jak zrobić to na naszym hostingu. https://www.smarthost.pl/poradniki/hosting/instalacja-wordpress-krok-po-kroku/

Wybór właściwego motywu WordPress

Platforma WordPress opiera się na motywach (potocznie nazywanych szablonami), dzięki którym możemy stworzyć własną stronę. Jeśli jesteśmy początkującymi/średnio zaawansowanymi twórcami warto skorzystać z gotowych motywów, które przyśpieszą naszą pracę, ale przede wszystkim ją ułatwią. Warto aby nasz idealny motyw był szybki, lekki, przyjazny pod względem SEO, stale aktualizowany oraz bezpieczny. Taką gwarancję dają nam zwykle przede wszystkim płatne motywy wordpress, dlatego to je w pierwszej kolejności polecamy. W końcu w wielu przypadkach nasza strona jest inwestycją i to w takim charakterze powinniśmy rozpatrywać ten wydatek. Jeśli jednak Twój budżet jest mocno ograniczony to warto zwrócić uwagę na listę najlepszych darmowych szablonów wordpress.

Tworzenie strony na WordPress

Po wybraniu idealnego dla Twojej tematyki/branży motywu należy go zainstalować wybierając: Wygląd -> Motywy -> Dodaj nowy -> Wyślij motyw na serwer.

Po zainstalowaniu wybranego motywu możemy przystąpić do tworzenia strony. Sposób edycji w dużej mierze zależy od rodzaju motywu na który się zdecydujemy, dlatego nie opisujemy sztywnej zasady edycji witryny. Zazwyczaj sprowadza się on do podmiany zaimportowanych obrazów oraz tekstów na własne.
Jeśli chcesz zobaczyć wideo w jaki sposób edytować jeden z najlepszych dostępnych motywów odwiedź https://stworzycstrone.pl/.