RoundCube – poczta elektroniczna w przeglądarce

Dostęp do poczty elektronicznej można uzyskać na dwa sposoby. Jednym z nich jest użycie programu do obsługi poczty (np. Thunderbird, Outlook). Drugi sposób to skorzystanie z Webmail – czyli klienta pocztowego w przeglądarce WWW.

Na naszym hostingu, domyślnym klientem poczty Webmail jest RoundCube. Za jego pomocą można odbierać, wysyłać i zarządzać skrzynką oraz wiadomościami e-mail. Aby się do niego dostać można do adresu naszej domeny dopisujemy końcówkę /webmail, np. domenaklienta.pl/webmail.

W internecie można znaleźć również strony takie jak roundcube.pl. Czy korzystanie z nich jest bezpieczne? Czym różnią się one od adresu z dopiskiem /webmail?

Aplikacja RoundCube jest internetowym klientem poczty, który działa w oparciu o protokół IMAP. Protokół ten pobiera i synchronizuje wiadomości z serwera pocztowego. Logując się za pomocą adresu z dopiskiem /webmail dostajemy się bezpośrednio do aplikacji RoundCube, która znajduje się na naszym serwerze. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze. Maile są pobierane lokalnie i nie są przetwarzane przez zewnętrzne podmioty.

W przypadku logowania na stronie roundcube.pl, przekazujemy nasze dane tj. login i hasło na zewnętrzny serwer, którego właścicielem jest nieznana firma. Nie jest to bezpieczne rozwiązanie – nie wiadomo do końca, w jaki sposób przetwarzane są nasze dane. W szczególnych przypadkach, gdy w korespondencji znajdują się dane osobowe – korzystanie z powyższej strony może być naruszeniem RODO.

Dodaj komentarz