Siła hasła – jak bezpieczne jest moje hasło?

Hasła używane przez nas w Internecie są głównym zabezpieczeniem wszystkich naszych cennych informacji do których jedynie za ich pomocą możemy uzyskać dostęp. Z tego względu ich siła powinna być wystarczająca żeby sprostać wszystkim zagrożeniom jakie można tam spotkać.

Zasady tworzenia haseł

Główną zasadą jaką trzeba mieć na uwadze w kontekście haseł internetowych jest unikanie ich powtarzalności, minimalizujemy dzięki temu ryzyko że w przypadku odgadnięcia lub złamania jednego z naszych haseł ktoś nieuprawniony otrzyma dostęp do wielu miejsc w którym zostało ustawione dane hasło.
Kolejną, jednak nie mniej ważną kwestią, jest odpowiednia siła hasła, czyli w głównej mierze jego złożoność. Podstawowymi czynnikami składającymi na siłę hasła jest zastosowanie zarówno małych i wielkich liter, cyfr oraz symboli. Silne hasło nie powinno być również krótsze niż 8 znaków. Siłę naszego hasła możemy sprawdzić np. podstawiając jego złożoność do rubryki przedstawiającej czas jaki jest potrzebny do złamania naszego hasła przez przeciętny skrypt do łamania haseł.

Liczba znakówSame cyfryMałe i
wielkie litery
Wymieszane małe i
wielkie litery
Cyfry, małe i
wielkie litery
Cyfry, małe i wielkie
litery, znaki specjalne
3Natychmiast Natychmiast Natychmiast Natychmiast Natychmiast
4 Natychmiast Natychmiast Natychmiast Natychmiast Natychmiast
5 Natychmiast Natychmiast Natychmiast 3 sekundy10 sekund
6 Natychmiast Natychmiast 8 sekund3 minuty13 minut
7 Natychmiast Natychmiast 5 minut3 godziny17 godzin
8 Natychmiast 13 minut3 godziny10 dni57 dni
94 sekundy6 godzin4 dni1 rok12 lat
10 40 sekund 6 dni169 dni106 lat928 lat
116 minut169 dni16 lat6k lat71k lat
121 godzina12 lat600 lat108k lat5m lat
1311 godzin314 lat21k lat25m lat423m lat
144 dni8k lat778k lat1bn lat5bn lat
1546 dni212k lat28m lat97bn lat2tn lat
161 rok512m lat1bn lat6tn lat193tn lat
1712 lat143m lat36bn lat374tn lat14qd lat
18126 lat3bn lat1tn lat23qd lat1qt lat

Jak widać powyżej, tak na prawdę dopiero hasło złożone z cyfr, małych i wielkich liter o długości 9 znaków zapewnia nam względne bezpieczeństwo takie, że dany skrypt potrzebowałby roku na jego złamanie.

Skryptowe łamanie haseł

Łamanie haseł poprzez skrypty np. metodą brute force, których skuteczność jak widać na powyższym przykładzie jest dość na wysokim poziomie przy słabych hasłach, jest w ostatnim czasie bardzo popularną praktyką stosowaną przez hakerów. W momencie w którym na serwerze nie ma dodatkowych zabezpieczeń przed tego typu atakami, charakteryzującymi się wpisywaniem setek wygenerowanych haseł na sekundę w celu złamania zabezpieczeń danego konta, większość kont zostaje w bardzo ładny sposób przejęta przez potencjalnego hakera.

Na szczęście na serwerach Smarthost jest dodatkowo wprowadzone zabezpieczenie pod nazwą cPHulk, które przy 5 krotnej próbie wpisania niepoprawnego hasła blokuje dany adres IP na 15 minut, co niemal całkowicie wyklucza możliwość przejęcia hasła do konta na naszych serwerach poprzez tego typu ataki.

Jak zmienić hasło na bezpieczne?

Aby zmienić hasło do cPanelu lub do panelu abonenta warto zapoznać się z naszym zewnętrznym artykułem Jak zmienić hasło do panelu klienta i cPanelu?

W przypadku zmiany hasła do skrzynki e-mail należy przejść do cPanel -> Konta e-mail:

Następnie należy kliknąć w ikonę Zarządzaj:

Będzie widoczna opcja zmiany hasła, gdzie można podać swoje nowe silne hasło. Pomocny może okazać się generator hasła, w którym można ustalić długość hasła, wykorzystanie małych i wielkich liter oraz symboli i cyfr:

Dodaj komentarz