Jak poprawnie konfigurować formularze kontaktowe

Często podczas tworzenia naszej strony internetowej dochodzimy do momentu w którym następuje potrzeba skonfigurowania formularza kontaktowego, czy to do kontaktu odnośnie oferowanych usług, przesłania propozycji współpracy czy np. wysyłki potwierdzenia zamówień w naszym sklepie internetowym. W tym momencie może pojawić się pytanie: „jaki i gdzie mogę podać adres nadawczy do takiej wysyłki?”. W poniższym wpisie postaramy się raz, a porządnie wyjaśnić tę kwestie bazując na przykładach najpopularniejszych formularzy kontaktowych.

WooCommerce (WordPress)

W jednej z najpopularniejszych wtyczek e-commerce czyli WooCommerce żeby skonfigurować adres nadawczy należy z lewego menu wybrać WooCommerce -> Ustawienia -> E-maile.

Następnie na dole tej zakładki w „Opcje nadawcy maili” należy wprowadzić swoją Nazwę nadawcy czyli najlepiej nazwę naszej strony oraz Adres email „od” czyli właśnie adres email który będzie widniał jako nadawca wszystkich wiadomości.

Konfiguracja na zasadzie przedstawionej powyżej jest o tyle ważna że wpisanie jakiegokolwiek innego adresu który nie jest tożsamy z serwerami Smarthost (np. @gmail.com, @wp.pl, @onet.pl) może spowodować odrzucanie naszych wiadomości przez serwery odbiorcze ze względu na błąd autoryzacji. Więc nasze wiadomości czy potwierdzenia zamówień nie dotrą do danego odbiorcy!

PrestaShop

Konfiguracja formularza wysyłkowego w PrestaShop jest równie intuicyjna. Po zalogowaniu do zaplecza naszego sklepu należy przejść do opcji Configure -> Shop Parameters -> Contact. Następnie wybrać zakładkę Stores.

W tej zakładce w sekcji Contact details należy uzupełnić 2 pierwsze formularze naszą nazwą sklepu oraz adresem wysyłkowym.

Ważne jest żeby konto mailowe wpisane w drugiej rubryce było utworzone w domenie naszego sklepu, w innym wypadku (np. wpisując konto w domenie @gmail.com, @wp.pl, @onet.pl) nasze maile mogą zostać odrzucone przez serwery odbiorcze ze względu na brak autoryzacji adresu email z domeną naszego sklepu oraz samego serwera wysyłkowego.

Joomla

W Joomli natomiast żeby poprawnie skonfigurować formularze wysyłkowe używane przez ten CMS należy zalogować się do zaplecza naszej strony, następnie wybrać opcję System z górnego panelu i z rozwijanego menu przejść do Konfiguracja globalna.

Po przejściu do tych ustawień należy wybrać zakładkę Serwer.

Następnie w sekcji Poczta uzupełnić rubrykę Wysyłaj z adresu swoim adresem mailowym utworzonym w domenie danej strony internetowej oraz w Nazwa nadawcy nazwę swojej strony.

Ważne jest żeby jako adres mailowy podawać tylko adres w domenie która jest tożsama z serwerami Smarthost czyli taki który jest dodany na tym samym koncie hostingowym na którym jest postawiona nasza strona, w innym wypadku (np. wpisując konto w domenie @gmail.com, @wp.pl, @onet.pl) nasze maile mogą zostać odrzucone przez serwery odbiorcze ze względu na błąd autoryzacji i nasza korespondencja może nie zostać prawidłowo dostarczona do naszych adresatów!

Dodaj komentarz