Jak wygląda transfer domeny? Czym jest kod Auth-Info?

Na czym polega transfer domeny? Czym jest kod Auth-Info?

Transfer domeny jest zmianą rejestratora domeny, czyli zmianą firmy u której opłaca się domenę. Do transferu domeny niezbędne jest uzyskanie kodu Auth-Info od obecnego rejestratora. Kod Auth-Info to kod autoryzujący domenę, który podaje się w momencie rozpoczęcia transferu, jest on poufny i nie powinien być udostępniany osobom nieupoważnionym.

Jak uzyskać kod Authinfo?

Aby uzyskać kod Auth-Info należy zwrócić się z prośbą o wydanie go do obecnego rejestratora domeny. Może być on również dostępny w panelu klienta obecnego rejestratora.

Jak długo ważny jest kod Auth-Info?

Kod Auth-Info zwykle ważny jest przez 30 dni od jego wydania. Dokładna ważność kodu zależy od wydającego go rejestratora.

Jak przebiega transfer domeny?

Po uzyskaniu kodu Auth-Info od obecnego rejestratora należy przesłać go nowemu rejestratorowi lub skorzystać z możliwości dokonania transferu poprzez stronę internetową.

Przebieg transferu po podaniu kodu Auth-Info może być różny w zależności od rodzaju domeny. W przypadku domen .pl niezbędne jest zatwierdzenie transferu poprzez kliknięcie w link, który wysyłany jest przez główny rejestr domen polskich z adresu info@dns.pl. Prośba o zatwierdzenie transferu wysłana jest na adres e-mail podany u obecnego rejestratora, żeby zapobiec możliwości przejęcia domeny przez osoby nieupoważnione.
Link do zatwierdzenia transferu dla domen .pl wysłany e-mailem ważny jest przez 5 dni.

Niektórzy rejestratorzy domen globalnych takich jak .com .biz wysyłają e-mailem linki do anulowania transferu, dlatego należy uważnie przeczytać wiadomość przed kliknięciem w link. Kliknięcie w taki link anuluje transfer i często konieczne jest występowanie po raz kolejny po nowy kod Auth-Info.

Ile trwa transfer domeny?

Transfer domeny może trwać różną ilość czasu, zależnie od typu domeny.

Transfer domen .pl kończy się w momencie zatwierdzenia go, poprzez kliknięcie w link wysłany przez rejestr. Może zatem trwać dosłownie kilkanaście sekund.
Transfer domen globalnych trwa zwykle do 7 dni. Opcją, o której nie wszyscy wiedzą jest możliwość poproszenia obecnego rejestratora o szybsze zakończenie transferu – rejestratorzy mają taką możliwość, ale nie zawsze chcą z niej skorzystać.

Czy transfer domeny jest płatny?

Transfery domen .pl są bezpłatne i nie przedłużają domen – zachowywany jest dotychczas opłacony okres ważności domeny.
Transfer zdecydowanej większości domen globalnych jest płatny, ale opłata ta przedłuża ważność domeny na rok. Opłata za transfer domeny globalnej jest zatem jakby opłaceniem domeny na kolejny rok.

Nawet w obrębie jednego rejestru zdarza się, że transfer jednego rodzaju domeny jest płatny, a inny nie. Przykładem są domeny niemieckie: transfer domeny .com.de jest bezpłatny, a transfer domeny .de już płatny.
Ceny transferów domen lub informacje, czy transfer jest bezpłatny, można znaleźć w cenniku na stronie www.smarthost.pl/cennik-domen po wybraniu odpowiedniego rodzaju domeny.

Czym jest blokada transferu?

Blokada transferu występuje przy domenach globalnych.
Warto sprawdzić przed rozpoczęciem transferu domeny globalnej czy domena jest odblokowana do transferu.

Można to sprawdzić na stronie https://lookup.icann.org/lookup

W przypadku włączonej blokady transferu, domena ma status clientTransferProhibited, co oznacza, że bez jej odblokowania nie można dokonać zmiany rejestratora. Należy wtedy zgłosić się do obecnego rejestratora domeny z prośbą o odblokowanie transferu lub zrobić to samodzielnie w panelu u obecnego rejestratora.

Transfer domeny wygasłej

Transfer domeny wygasłej jest możliwy, ale zawsze wiąże się z opłaceniem domeny na kolejny rok, oczywiście przedłużana jest wtedy ważność domeny.

Ciekawostka: Transfer wygasłej domeny globalnej (np. .com) kończy się natychmiastowo po jej opłaceniu i nie trzeba czekać standardowo do 7 dni jak miałoby to miejsce w przypadku domeny aktywnej.

Transfer domeny jest niezwykle ważnym procesem, który nie odbędzie się bez kodu Auth-Info. Można uzyskać go tylko i wyłącznie od obecnego rejestratora.
Gdybyście Państwo mieli pytania dotyczące transferu zapraszamy do napisania do nas na adres e-mail hosting@smarthost.pl

Aleksandra Grygiel

Dodaj komentarz