Dlaczego warto zmienić wersję PHP na wyższą?

Często zwracamy uwagę na to aby mieć aktualną wersję WordPress lub Joomla. Niestety mało osób zwraca uwagę, aby przejść na wyższą wersję php i często korzystają z wersji 5.6, która niebawem przestanie być całkiem wspierana. Do końca tego roku (2018) będą wypuszczane tylko łatki bezpieczeństwa.

 [źródło. php.net]

Od początku 2018 roku na naszych serwerach domyślną wersją php dla nowych kont jest najnowsza wersja 7.2.

Jakie więc są zalety przejścia na wyższą wersję PHP i czy mój CMS będzie działać?

Pierwszą najważniejszą zaletą jest bezpieczeństwo, szczególnie gdy posiadamy niewspieraną już wersję. Odkrywane luki bezpieczeństwa w niewspieranych wersjach nie są łatane, co umożliwia łatwe włamanie się na stronę. Kolejną zaletą jest większa wydajność nowszych wersji php. To jest bardzo istotna kwestia dla pozycjonowania.  Szybkość ładowania strony ma realny wpływ na wyniki wyszukiwania dlatego już warto rozważyć jako jedno z rozwiązań przejście na wyższą wersję PHP.

Wszystko wygląda pięknie ale czy mój WordPress lub moja Joomla! obsłuży taką wersję?

Oczywiście! Najnowsze wersje Joomla! i WordPress bez problemu działają na PHP7. Niestety przed wdrożeniem, trzeba jeszcze sprawdzić czy nasze motywy (WordPress), szablony (Joomla!), pluginy są aktualne oraz czy one są kompatybilne z nowszą wersją interpretera PHP. Należy jednak pamiętać, że takie testy nie są zbyt dobrym pomysłem na działającej stronie. Rozwiązaniem tego problemu może być sklonowanie naszej instalacji za pomocą narzędzia Softaculous (dostępny jest w pakietach premium-ssd). Poniżej znajduje się odnośnik do poradnika:

„Jak sklonować instalację za pomocą Softaculousa?”

Gdy już sklonujemy stronę możemy sprawdzić czy nasza strona działa. Wszelkie błędy można sprawdzić w pliku error_log, który znajduje się w katalogu naszej skopiowanej strony.

Tylko jak zmienić wersję PHP w Smarthost.pl?

Zmiana wersji ogranicza się do zaledwie kilku kliknięć. W cPanel wystarczy tylko wejść w „Menedżer wielu wersji języka PHP” gdzie można zmienić wersje dla każdej domeny z osobna.

Podsumowując

Nowsza wersja php to: dłuższe wsparcie, szybsze działanie strony, większe bezpieczeństwo, dlatego jeśli możesz – przejdź na najnowszą wersję PHP 🙂

Wojciech Babicz
Latest posts by Wojciech Babicz (see all)

Dodaj komentarz