Podczas zmiany naszej domeny, na której mamy WordPress na inną spotkamy się z problemem zamiany adresów url witryny oraz WordPressa, które przypisane są do aktualnej instalacji. Pokażemy kilka sposobów w jaki można dokonać edycji adresów url.
Sposób nr 1 – zmiana adresu w kokpicie
Pierwszym sposobem, który chcielibyśmy przedstawić jest zmiana adresu przez panel administracyjny WordPress.
Uwaga ! Tą zmianę należy wykonać przed zamianą domeny na inną.
W tym celu należy zalogować się do zaplecza naszej strony /wp-admin. Następnie przejść do Ustawień ogólnych. Odszukać Adres WordPressa (URL) oraz Adres witryny (URL). Wpisać adres naszej nowej domeny i zatwierdzić zmiany. Po wykonaniu tej operacji dostaniemy błąd strony 404 ponieważ nie may dodanej jeszcze takiej domeny ale co najważniejsze linki w bazie danych zostaną poprawione na linki nowej domeny.
Teraz po dodaniu naszej nowej domeny w cPanel → Domeny dodatkowe i zmianie Document Root na nowy katalog możemy cieszyć się nasza stroną pod nowym adresem.
Sposób nr 2 – Zmiana linków w bazie danych.
Kolejnym sposobem jest zamiana linków w bazie danych. Choć brzmi to skomplikowanie cała operacja jest dość prosta. W pierwszej kolejności należy odnaleźć w cPanel opcję Phpmyadmin. Następnie po lewej stronie odszukujemy naszą bazę danych i na nią klikamy. Rozwinie nam się lista, odszukujemy w niej tabelę _options. Po kliknięciu w 2 pierwszych wierszach czyli siteurl oraz home zmieniamy adres na adres naszej nowej domeny.
Ważne !
Po tej zmianie należy w panelu administracyjnym przejść do Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki, kliknąć zapisz zmiany aby przebudować wszystkie odnośniki.
Sposób nr 3 – update_options
Trzeci sposób to użycie funkcji update_options. Dzięki tej funkcji mamy możliwość aktualizacji/nadpisania ustawień siteurl oraz home w bazie danych. W tym celu należy przejść do Menedżera plików w cPanel. Odszukać folder, gdzie znajdują się pliki naszej strony oraz plik functions.php (główny katalog). Klikamy na plik prawym przyciskiem myszy i wybieramy Edit. Dodajemy zaraz po <?php następujące linijki:
update_option(‘siteurl’, ‘http://domena-klienta.pl’);
update_option(‘home’, ‘http://domena-klienta.pl’);
Zapisujemy plik i teraz wystarczy odświeżyć stronę główną a linki w bazie zostaną nadpisane. Po tej operacji należy usunąć powyższy kod.
Jeśli plik functions.php nie istnieje możemy go stworzyć i dodać do niego:
<?php
update_option(‘siteurl’, ‘http://domena-klienta.pl’);
update_option(‘home’, ‘http://domena-klienta.pl’);
?>
Po zapisaniu i odświeżeniu naszej strony należy usunąć nasz nowo stworzony plik.
Sposób nr 4 – edycja pliku wp-config
Ostatnim sposobem przedstawionym w naszym poradniku jest edycja pliku wp-config. Podobnie jak w poprzednim sposobie należy odszukać plik wp-config, który znajduje się w katalogu głównym naszej strony oraz go wyedytować. Przechodzimy do ostatniej linii kodu i wklejamy następująco:
define(‘WP_HOME’, ‘http://domena-klienta.pl’);
define(‘WP_SITEURL’, ‘http://domena-klienta.pl’);
UWAGA ! Po tej zmianie nie będzie możliwości edycji adresu w panelu administracyjnym (kokpicie) naszej strony – pola te będą wyszarzone.
- Bezpośredni styk Smarthost z Cloudflare - 19 września, 2024
- WordPress – konfiguracja wysyłki maili z autoryzacją SMTP - 15 lipca, 2024
- Jak zarejestrować nową domenę w smarthost.pl? - 12 lipca, 2023