Weryfikacja poczty przychodzącej za pomocą klucza DKIM

Na serwerach Smarthost wdrożyliśmy weryfikację poczty przychodzącej za pomocą klucza DKIM. Pozwoli to na sprawdzenie czy wiadomość, która dotarła na serwer nie jest spamem.

Jest to rozwinięcie podpisywania DKIM, które działało na naszych serwerach od bardzo dawna. Teraz jednak sprawdzamy również podpis wiadomości przychodzących spoza naszego serwera.

Czym jest DKIM?

Jest to metoda, która za pomocą klucza wiąże wiadomość e-mail z domeną i weryfikuje czy została ona wysłana z odpowiedniego serwera. Sprawdza również czy ktoś podszywa się pod adres e-mail. Więcej na temat zabezpieczenia DKIM można przeczytać w naszym wpisie: SPF i DKIM – zabezpieczenia przed spamem

Z czym wiąże się włączenie weryfikacji poczty przychodzącej?

Wdrożenie opcji sprawdzania poprawności DKIM w wiadomościach przychodzących, ma wpływ na współczynnik spamu (score) dla każdego maila przychodzącego.
Jeżeli klucz DKIM jest poprawny wartość ta jest obniżana, a jeżeli nie ma klucza lub jest on niepoprawny jest ona podwyższana, przez co wiadomość może być uznana za spam.

Oczywiście wszystkie wiadomości wysyłane od nas na inne serwery były od dawna domyślnie podpisywane poprawnym kluczem DKIM.

Jak sprawdzić czy wiadomość posiada klucz DKIM i czy jest poprawny?

Samo sprawdzanie poprawności podpisu DKIM jest wykonywane po stronie serwera, podczas docierania e-maili do naszych serwerów. Klienci nie zauważają sprawdzania poprawności DKIM, ani nie muszą nic robić, żeby z tej opcji korzystać.

Dla osób, które chciałyby sprawdzić, jak działa sprawdzenie i czy e-mail do nich przychodzące od kontrahentów mają poprawne podpisy DKIM podpowiadamy, że jest taka możliwość. W darmowym kliencie poczty Thunderbird można pobrać dodatek DKIM Verifier, który w programie pocztowym w czytelny sposób pokaże czy klucz DKIM jest poprawny.

W dodatku DKIM Verifier można sprawdzić, czy podpis DKIM jest poprawny.

DKIM – ważny krok ku bezpiecznej poczcie e-mail

Sprawdzenie poprawności podpisów DKIM w wiadomościach przychodzących (podobnie jest poprawne podpisywanie DKIM, które stosujemy) podnosi znacznie poziom jakości działania poczty e-mail.

Gdyby wszystkie serwery pocztowe korzystały z tego typu zabezpieczeń, byłby to dobry krok w kierunku eliminacji spamu e-mail, w szczególności w zakresie wysyłanych e-maili, które podszywają się pod innych użytkowników.

Dodaj komentarz