Rejestracja domen „premium”

Nowe końcówki domenowe pojawiają się w internecie w ostatnich latach prawie jak grzyby po deszczu. Domeny te są zwykle zarządzane przez komercyjne firmy, co oznacza, że firmy te mogą dowolnie kształtować ceny rejestracji i przedłużeń domen.

Ceny domen, głównie z rozszerzeniami tzw. nowych typów są znane, można je sprawdzić u rejestratorów, w tym u nas, pod adresem: https://www.smarthost.pl/domeny/cennik#pills-9

Co to są domeny premium ?

Ciekawostką jest jednak fakt, że niektóre domeny, rejestratorzy sprzedają w zupełnie innych cenach, niż wynosi oficjalna cena ich rejestracji. Są to tzw. domeny premium.

Domeny premium, to w zasadzie zwykłe domeny, ale z „ciekawymi” nazwami. Te „ciekawe” nazwy ustalają sami rejestratorzy, zatem domena zawierająca jakieś słowo może być domeną premium dla jednego rozszerzenia, a to samo słowo może być zwykłą domeną dla innych rozszerzeń. Często zdarza się jednak, że pewne frazy są w większości rozszerzeń traktowane jako „premium”, a co za tym idzie – są droższe.

Przykładową nazwą jest np. słówko „see”.

Sprawdźmy ile kosztuje domena .digital. Standardowa cena domeny to 139 zł netto rocznie. Ale sprawdzając domenę o nazwie see.digital otrzymujemy cenę premium:

Dla porównania, gdyby domena miała się nazywać see123.digital to cena jest już zwykła:

Podobnie wygląda sytuacja ze słówkiem „see” dla innych rozszerzeń:

podczas gdy standardowa cena domeny .agency wynosi 79 zł netto

podczas gdy standardowa cena domeny .best wynosi 379 zł netto

podczas gdy standardowa cena domeny .live wynosi 99 zł netto

podczas gdy standardowa cena domeny .studio wynosi 139 zł netto

Ciekawa domena premium

Znaleźliśmy też dla siebie ciekawą domeną: smart.host – prawda, że ładna? Domeny .host kosztują 349 zł netto. Ale smart.host kosztuje jedyne … niewiele ponad 23 tysiące zł netto rocznie 🙂

Domeny premium w Smarthost.pl

W www.smarthost.pl mamy aktualnie 400 rozszerzeń domen tzw. nowych typów. Ile z nich jest domenami premium? Niestety nie wiemy.

Nie ma żadnej oficjalnej listy domen premium – tak naprawdę, dopiero w momencie zapytania o to, czy dana domena jest „wolna” nasz system odpytuje system odpowiedniego rejestru i weryfikuje zarówno dostępność, jak i cenę.

I taka funkcjonalność istnieje u nas – jesteśmy jednym z niewielu rejestratorów w Polsce, którzy potrafią podać cenę praktycznie każdej domeny typu premium. Zapraszam 🙂

Latest posts by Wojciech Babicz (see all)