Pakiet hostingowy – jak wybrać

Pierwsza część naszego Poradnika. Kolejny tekst będzie dotyczył kwestii, których pozornie nie widać- m.in uptime serwerów hostingowych. W branży usługodawców hostingu coraz mniej miejsca. Mnogość firm i autorskich pakietów hostingowych może sprawiać trudności w właściwym wyborze. Nie pomagają z pozoru nieznaczne różnice między pakietami, a hasła reklamowe nie do końca oddają rzeczywistość. Zanim wybierzemy hosting dla naszej strony, przeanalizujmy nasze rzeczywiste potrzeby. Przy wyborze serwera warto mieć wizję naszej działalności nad stroną. Pozwoli nam to przewidzieć przyszłe zapotrzebowania na pojemność i transfer.

Pierwszy parametr dotyczy miejsca w przestrzeni dyskowej, jaką będzie zajmować nasza witryna. Zastanów się, czy będziesz umieszczał większe pliki, dostępne do pobrania dla internautów lub korzystał z skrzynki pocztowej. Wybieraj pakiety, w których istnieje możliwość aktywnego współdzielenia usług bez ich fragmentacji w pojemności serwera.

Limit ruchu operatorzy hostingu najczęściej dzielą na okres miesiąca lub roku. Działalność naszej strony oznacza wysłane i pobrane z serwera pakiety danych. Aktywują się w momencie ładowania przez nas plików (np. graficznych) do bazy danych lub w wyniku odwiedzin internautów. Staraj się przewidzieć oglądalność strony. Ten parametr jest kluczowy przy wyborze pakietu hostingowego. W początkowym etapie działalności jak największy serwer niekoniecznie jest właściwym wyborem. Przed osiągnięciem większego ruchu nie warto przepłacać już na starcie. Dobrym rozwiązaniem jest wybór usług, które w wygodny sposób będzie można zwiększać w miarę rozwoju naszej witryny. Warto wczytać się uważniej w zawieraną umowę. Może się okazać, że mimo przystępnego limitu ruchu obowiązuje limit w innych parametrach. Operatorzy często ograniczają ilość aktywnych w jednym momencie procesów. Ich zwiększona liczba skutkuje ograniczeniem w działalności strony.

Wybór jest także w kwestii obecności serwera w Polsce lub zagranicą. Czy dla klienta ma w ogóle znaczenie fizyczna lokalizacja serwerowni? Problem pojawia się przy kwestii bezpieczeństwa i dostępności danych klientów. W sytuacji, gdy ulega awarii serwer w odległym centrum danych, a jedyną możliwością kontaktu (w języku obcym) jest e-mail, trudno oczekiwać szybkiego rozwiązania problemu.

Nie zapominajmy o ocenie naszych własnych umiejętności. Biegłość w budowie i edycji stron internetowych nie jest dana wszystkim na początku. Potrzeba czasu i doświadczenia. Nie każdy może sobie pozwolić na specjalistę w tej dziedzinie. Warto wybrać operatora, który w ramach hostingu zapewni oprogramowanie wspomagające prowadzenie stron. Taki kreator przypomina edytory znane z programów tworzących dokumenty tekstowe (np. Word). Pozwoli to na edycję treści stron w sposób samodzielny i według własnych potrzeb.

Michał