Ochrona przed spamem – jak działają listy RBL?

Czym są listy RBL?

Lista RBL (ang. Real-time blackhole list) – jest aktualizowaną w czasie rzeczywistym listą adresów IP lub domen, które są podejrzane, niezaufane lub biorą udział w rozsyłaniu spamu. Listy te są szeroko wykorzystywane w walce ze spamem, gdyż są źródłem informacji, dzięki czemu wiadomości spamowe są blokowane jeszcze przed dotarciem do skrzynki e-mail.

Listy RBL działają w sposób niezależny od usługodawców poczty i jest ich wiele. Część z nich posiada dobrą reputację przez co są ważne i chętnie wykorzystywane.

Jakie listy RBL są przez nas wykorzystywane?

Na naszych serwerach korzystamy z kilku list, które mają dobrą reputację, co oznacza, że adresy IP, które na nich się znajdują są wiarygodne. O wiarygodności listy RBL świadczy głównie zapewnienie zminimalizowania odrzuceń wiadomości e-mail, które są poprawne.

  • SpamCom Blocking List (spamcop.net) – Lista RBL największej na świecie firmy w branży sieciowej – Cisco. Jest to międzynarodowy projekt, w którym każdy może wziąć udział i pomóc w walce ze spamem poprzez przesłanie nagłówków wiadomości uznanych za spam.
  • The Spamhaus Project – ZEN (spamhaus.org) – ZEN jest połączeniem wszystkich zabezpieczeń dostarczanych przez Spamhaus Project. W skład wchodzą adresy IP stron, które:
    • są wykorzystywane w wysyłce spamu
    • są zainfekowane exploitami stron trzecich
    • posiadają niską reputację
  • Barracuda Reputation Block List (barracudacentral.org) – Lista RBL należąca do firmy Barracuda Networks, posiadająca informacje na temat adresów IP serwerów, które rozsyłają spam, dzięki czemu serwer pocztowy jest w stanie odfiltrować je od wiadomości, które spamem nie są.
  • Smarthost RBL – Mimo wykorzystywania zewnętrznych informacji pojawiła się potrzeba, aby utworzyć i wykorzystywać własne źródło na temat spamerów. Stworzyliśmy w Smarthost.pl autorską listę RBL. Jest ona kolejną zaporą między serwerami, z których rozsyłane są niechciane wiadomości, a kontami e-mail znajdujących się na naszych serwerach.

Co jeśli mój adres znajduje się na liście RBL?

Listy RBL mają chronić pocztę przed spamem. Czasem jednak również nasze adresy mogą z jakiegoś powodu trafić na różne listy RBL. Warto zdawać sobie sprawę z tego, za jakie działania (lub zaniechania) można trafić na RBL.

Przyczyną trafiania adresów IP na listę RBL jest głównie wysyłka spamu z niezabezpieczonych formularzy kontaktowych, z którymi pomagamy walczyć jako firma hostingowa. Więcej na temat niezabezpieczonych formularzy kontaktowych oraz ich zabezpieczenia można znaleźć w naszych wpisach na blogu: Spam z domyślnego formuarza Joomla! oraz Dodanie reCAPTCHA w WordPress dla plugin-u Contact Form 7.

Innym powodem jest wysyłka wiadomości w sposób nieautoryzowany (bez autoryzacji smtp.

Listy RBL są doskonałym źródłem informacji na temat spamerów, jednak niekiedy zdarza się, że omyłkowo trafi na nie adres, który nie powinien. Aby zapewnić poprawne działanie poczty należy monitorować listy RBL. W sytuacji, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce i poprawny adres zostanie uznany za rozsyłający spam – zwykle adres można wypisać z takiej listy. Zwykle, gdy trafienie na listę jest jednorazowa i incydentalne można się z niej wypisać. Warto to zrobić, gdyż pozostawienie adresu na liście BRL może skutkować niedostarczaniem wiadomości e-mail do odbiorcy.

Nasz monitoring w Smarthost.pl nieprzerwanie sprawdza reputację serwerów oraz to czy nasze adresy IP nie zostały dopisane do list. Stale monitorujemy też stan poczty wysyłanej z naszych serwerów tak, aby przechwycić wysyłkę spamu, którą ktoś może wysyłać z naszych serwerów.