Wielu użytkowników WordPressa nie wie, czym jest Codex. I nic w tym dziwnego. Rzadko kiedy kursy wspominają o tym źródle wiedzy, a sama instalacja i używanie WordPressa de facto nie wymaga znajomości Codexu.
Tymczasem WordPress Codex to oficjalny, internetowy podręcznik dla WordPressa – inaczej mówiąc kompleksowy zbiór dokumentacji. Czyli miejsce w sieci, które warto odwiedzić, aby dowiedzieć się wielu przydatnych informacji – od obsługi poszczególnych elementów, po kwestie związane z architekturą CMS. Niezależnie od poziomu zaawansowania użytkowników, Codex pozwala zrozumieć i efektywnie wykorzystywać możliwości WordPressa.
Czy Codex jest płatny?
Codex jest w pełni bezpłatny i udostępniany w formie serwisu on-line. W każdej chwili możemy do niego wejść i skorzystać z materiałów. Warto odwiedzać tę stronę regularnie, bo treści na niej są aktualizowane wraz z rozwojem WordPressa.
Co znajdziemy w Codexie?
W tym serwisie znajdziemy wiele przydatnych informacji w tym między innymi:
- całą dokumentację WordPressa od podstaw – począwszy od najważniejszych ustawień po bardziej zaawansowane funkcje;
- informacje o motywach – jaka jest ich architektura, jak tworzyć, dostosowywać i używać motywów.
- informacje o wtyczkach – szczegółowe opisy, przykłady popularnych wtyczek, sposoby ich wykorzystania i wiele innych;
- tutoriale;
- zaawansowane dokumentacje dla developerów;
- aktualności – wszystkie informacje o rozwoju WordPressa oraz zmianach w nim zachodzących.
Jak korzystać z Codexu?
Najlepiej zacząć od przeglądania działów, które nas interesują. Większość informacji jest w języku angielskim, ale w czasie istnienia translatorów on-line, nie powinno to stanowić problemu. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, sam podział informacji jest niezwykle przejrzysty i nasycony odnośnikami do poszerzenia wiadomości:
Polecamy samodzielne zgłębianie wiedzy o WordPressie, rozpoczynając właśnie od Codexu. Dzięki temu unikamy w przyszłości złych nawyków czy czytania błędnych informacji. Wszystko jest w zasięgu naszej ręki, wystarczy wiedzieć, gdzie właściwie tego szukać.
- Jak wybrać odpowiednią wtyczkę w WordPressie - 7 listopada, 2024
- Poznajemy katalog motywów w WordPressie - 31 października, 2024
- Poznajemy repozytorium wtyczek - 29 października, 2024