Aktualizacja cPanel & WHM 54 (w starej numeracji 11.54)

W 2007 roku wydano wersję cPanel & WHM z jedenastką w nazwie. Osiem lat później twórcy nadal spotykali się z pytaniami o dwunastą edycję oprogramowania. Jak więc brzmi odpowiedź? Takiej wersji nie dostaniemy nigdy.

24 stycznia 2016 „przeskoczono” kilkadziesiąt numerów wzwyż, wypuszczając aktualizację cPanel & WHM 54. Zdecydowano się uprościć nazewnictwo, pozostawiając dotychczasowe funkcjonalności. Pozornie „kosmetyczna” zmiana w nazwie ma ograniczyć nieścisłości związane z kolejnymi poprawkami. Od teraz zamiast pytań w rodzaju „masz wersję 11.48 czy 11.50” będzie proste „posiadasz wersję 54?”.

W Smarthost.pl na części serwerów cPanel został już zaktualizowany do wersji 54.

Zmiany w zarządzaniu kontami FTP w cPanel wersja 54

Najbardziej istotną zmianą, którą wdrożono z nową wersją jest przeorganizowanie logowania do FTP. Z jednej strony podniesiono bezpieczeństwo, ograniczając możliwości włamań na serwer, ale z drugiej strony pojawiły się utrudnienia dla klienta. Powodem jest  konieczność dostosowania się do nowych zmian, jeśli wcześniej używał starych metod automatycznych aliasów. Od teraz logowanie następuje do danej domeny a nie zespołu domen.

Dotychczas przy zakładaniu konta FTP w cPanelu podawało się wyłącznie login jak np. ”user”. Domena główna dla konta typu „konto.smarthost.pl” była wybrana domyślnie. Tworzyło się wówczas konto FTP o  nazwie „user@konto.smarthost.pl”.

W sytuacji, gdy klient miał podpiętą domenę „mojadomena.pl”, to konta FTP działały pod każdą domeną, która była na koncie. Istniała możliwość używania loginów FTP w rodzaju:

  • user@konto.smarthost.pl
  • user@mojadomena.pl

Jak wygląda cPanel po aktualizacji?

Po aktualizacji przy zakładaniu maila do wyboru jest domena,  w której ma zostać założone konto e-mail. Konto zakłada się więc jako:

  • user@konto.smarthost.pl
  • user@mojadomena.pl
  • user@mojadomena2.pl

Każde z powyższych kont jest teraz samodzielnym kontem FTP, niezależnym od pozostałych.

Co oznacza aktualizacja cPanel?

Wszystkim, którzy do tej pory używali kont FTP we własnej domenie typu user@mojadomena.pl po aktualizacji przestanie działać ten adres. Pod względem  formalnym pod tą domeną nie będzie istniało konto FTP. Będzie bowiem tylko pod domeną główną serwera jak np. user@konto.trustnet.pl.

Aktualizacja cPanel na Smarthost.pl. Przed i po.

  • Zakładanie konta przed aktualizacją:
  • Zakładanie konta po aktualizacji:
Tomasz

Dodaj komentarz